04-6000767

יאג לייזר - טיפול בגלאוקומה וקטרקט

בדיקת לייזר YAG היא פרוצדורה רפואית המשתמשת בלייזר YAG (איטריום-אלומיניום-נופך) ליצירת חור זעיר בקשתית העין. הליך זה מבוצע בדרך כלל לטיפול במצב הנקרא גלאוקומה בזווית צרה, המתרחש כאשר זווית הניקוז בין הקשתית לקרנית הופכת לצרה מדי, מה שגורם להצטברות נוזלים בעין וללחץ מוגבר. לייזר YAG יוצר חור קטן בקשתית, המאפשר לנוזל לזרום בצורה חופשית יותר ומפחית את הלחץ בעין. הליך זה נחשב בדרך כלל בטוח ויעיל, ולעתים קרובות מבוצע על בסיס אשפוז

משך הבדיקה:

הליך לייזר YAG עצמו הוא בדרך כלל מהיר מאוד, בדרך כלל לוקח רק כמה דקות להשלים. עם זאת, משך הזמן הכולל של הבדיקה עשוי להשתנות בהתאם לנסיבות האישיות של המטופל, כגון הזמן הדרוש להתכונן להליך, הזמן הדרוש לביצוע הרדמה כלשהי והזמן הדרוש לניטור לאחר ההליך. הרופא שלך יוכל לספק לך מידע ספציפי יותר על מה לצפות במהלך הבדיקה וכמה זמן זה עשוי להימשך.

הליך זה מבוצע בדרך כלל על ידי רופא עיניים או מומחה עיניים מוסמך אחר שקיבל הכשרה בניתוחי לייזר.

הליך החלמה:

יש בדרך כלל תקופת החלמה קצרה לאחר הליך לייזר YAG. מטופלים עשויים לחוות אי נוחות או רגישות קלה בעין המטופלת, כמו גם אדמומיות או נפיחות מסויימת סביב העין. תסמינים אלה חולפים בדרך כלל תוך מספר ימים, והמטופלים יכולים בדרך כלל לחזור לפעילותם הרגילה די מהר לאחר ההליך. עם זאת, הרופא שלך עשוי להמליץ ​​לך להימנע מפעילויות מסוימות, כגון הרמה כבדה או פעילות גופנית מאומצת, למשך פרק זמן קצר לאחר ההליך כדי לאפשר לעין שלך להחלים באופן מלא. הרופא שלך יספק לך הנחיות ספציפיות מה לעשות במהלך תקופת ההחלמה וכיצד לטפל בעין שלך לאחר ההליך.

טיפול בלייזר באמצעות מכשיר יאג לייזר משולב SLT משמש להורדת הלחץ התוך עיני ומהווה קו טיפול ראשון בגלאוקומה. כמובן שטיפול זה יכול להתבצע במקביל לטיפות עיניים.

הטיפול אורך מספר דקות בכל עין כאשר הוא מתמקד באזור זווית הניקוז של העין ומאפשר ניקוז מוגבר של נוזל המוביל להורדה של לחץ תוך עיני ב20%-30%. 

הטיפול עצמו מגיע לאפקט מלא לאחר כ-6 שבועות ומחזיק כ-5 שנים. לאחר מספר שנים היעילות מתחילה לרדת ולכן חשוב להשאר במעקב תקופתי גם לאחר הטיפול.

קיימים מספר שיטות לטיפול לייזר בגלאוקומה. ALT – לייזר חם. ו- SLT – לייזר קר.

אצלנו במכון העיניים של מדיקל וילג' אנו עובדים עם הטיפול המודרני והחדשני יותר בלייזר קר SLT כייוון שניתן לחזור על טיפול זה מספר פעמים והוא אינו גורם לחימום של רקמת העין.

טיפול בלייזר קר SLT הינו בטוח יותר לשימוש מהשיטה הישנה.

רופא עיניים מומחה גלאוקומה

ד"ר פאדי חדאד, מנהל המכון.

ד"ר פאדי חדאד, מומחה לרפואת עיניים וגלאוקומה, סיים את לימודי הרפואה בבית-הספר לרפואה של הדסה והאוניברסיטה העברית בירושלים. את ההתמחות ברפואת עיניים השלים בבי"ח וולפסון – חולון, ובהמשך השלים שנתיים של התמחות-על במחלת וניתוחי הגלאוקומה ב-SURREY AND SUSSEX HEALTHCARE NHS TRUST ו-KING'S COLLEGE HOSPITAL בלונדון. ד"ר חדאד משמש כעת כרופא בכיר בבי"ח פוריה, טבריה, ובבי"ח בני-ציון בחיפה ומרכז בהם את תחום הגלאוקומה. בנוסף, הוא הוא צבר ניסיון רב בעבודה ברפואת עיניים בקהילה.

ד"ר חדאד פעיל אקדמית ומשתתף במחקרים. מחקריו התפרסמו בכנסים ארציים ובינלאומיים כולל כנס ה-ESCRS באמסטרדם, וה-WORLD GLAUCOMA ASSOCIATION CONGRESS בטוקיו 2021. כמו כן, הוא נותן הרצאות למתמחים ברפואת עיניים, לסטודנטים לרפואה, והשתתף במתן קורסים אקדמיים לאופטומטריסטים ואחיות.

ד"ר חדאד מנתח קטרקט ומבצע את כל מנעד ניתוחי הגלאוקומה, כולל הניתוחים הקלאסיים (דוגמת TRABECULECTOMY וAHMED VALVE) וכן ניתוחים חדישים (דוגמת PRESERFLO, ו-MIGS כגון ISTENT).