04-6307089

בדיקת שדה ראיה - אבחון מחלות הפוגעות בשדה הראיה

ישנם מספר גדול של מחלות העלולות לפגוע בשדה הראיה כגון מחלות רשתית, מחלות עצב הראיה, ארובת העין והעפעפיים, מחלות במערכת העצבים המרכזית כמו גידולים במוח, אירועים מוחיים ומחלות דלקתיות של המוח.

בנסיבות מסוימת הפגיעה בשדה הראיה לא תבוא לידי ביטוי בירידה בחדות הראיה, לפחות לא בשלבים המוקדמים. לכן יש לבדוק את שדה הראיה ולא להסתפק בבדיקת חדות הראייה, כך ניתן לאבחן את המחלה מוקדם ולטפל בה בהתאם.

בדיקת שדה ראיה עצמה נעשית באמצעות מכשור מתקדם שבו הנבדק נדרש להביט דרך המכשיר על נקודה מרכזית אחת תוך כדי שהמכשיר מאיר נקודות שונות בשדה הראייה.

בכל פעם שהנבדק שם לב לנקודות המוארות הוא צריך ללחוץ על כפתור המעיד על זיהוי אותם נקודות.

קיימת שיטת בדיקה ידנית שבה הנבדק מכסה עין אחת וצריך להסתכל על האצבעות או הסמן של הבודק תוך כדי שהוא מזיז את האצבעות או הסמן לצדדים.

הנבדק צריך להודיע בכל פעם שהוא מפסיק לראות את האצבעות או הסמן.

הבדיקה עצמה אינה פולשנית, ואינה מטשטשת את הראיה או גורמת לרגישות לאור לאחריה.

עם זאת, הבדיקה דורשת מעורבות גבוהה של הנבדק, לכן יש להגיע להבדיקה ערניים ומרוכזיים על מנת להגיע לתוצאות משמעותיות.

מכשיר שדה ראיה ממוחשב

בדיקת שדה ראיה
רופא עיניים מומחה גלאוקומה

ד"ר פאדי חדאד, מנהל המכון.

ד"ר פאדי חדאד, מומחה לרפואת עיניים וגלאוקומה, סיים את לימודי הרפואה בבית-הספר לרפואה של הדסה והאוניברסיטה העברית בירושלים. את ההתמחות ברפואת עיניים השלים בבי"ח וולפסון – חולון, ובהמשך השלים שנתיים של התמחות-על במחלת וניתוחי הגלאוקומה ב-SURREY AND SUSSEX HEALTHCARE NHS TRUST ו-KING'S COLLEGE HOSPITAL בלונדון. ד"ר חדאד משמש כעת כרופא בכיר בבי"ח פוריה, טבריה, ובבי"ח בני-ציון בחיפה ומרכז בהם את תחום הגלאוקומה. בנוסף, הוא הוא צבר ניסיון רב בעבודה ברפואת עיניים בקהילה.

ד"ר חדאד פעיל אקדמית ומשתתף במחקרים. מחקריו התפרסמו בכנסים ארציים ובינלאומיים כולל כנס ה-ESCRS באמסטרדם, וה-WORLD GLAUCOMA ASSOCIATION CONGRESS בטוקיו 2021. כמו כן, הוא נותן הרצאות למתמחים ברפואת עיניים, לסטודנטים לרפואה, והשתתף במתן קורסים אקדמיים לאופטומטריסטים ואחיות.

ד"ר חדאד מנתח קטרקט ומבצע את כל מנעד ניתוחי הגלאוקומה, כולל הניתוחים הקלאסיים (דוגמת TRABECULECTOMY וAHMED VALVE) וכן ניתוחים חדישים (דוגמת PRESERFLO, ו-MIGS כגון ISTENT).